Czym pomalować dach? Pędzlem czy pistoletem?


Malowanie dachu to czynność wykonywana nie tylko ze względów estetycznych. Brak farby odsłania blachę i czyni ją podatną na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Za ich sprawą już po pierwszej zimie spodziewać się można rdzy oraz pierwszych śladów przeciekania. Zatem bez wątpienia malować trzeba i to szybko, ale czym malować dach? Przeczytaj!

Malowanie dachu pędzlem – co musisz o tym wiedzieć?

Pędzle dostępne są we wszystkich sklepach budowlanych, ale nie tylko. Nierzadko otrzymać je możemy gratis, np. do zakupionej puszki farby. Co więcej z całą pewnością nie jest to sprzęt, którego używanie wymaga specjalnych umiejętności czy szkoleń.

Pędzel pozwala na dotarcie do najbardziej niewidocznych zakamarków. Poleca się go szczególnie do renowacji dachów z blachy trapezowej. Pozwala ładnie wykończyć wymagające elementy takie jak np. okolicę np. komina. Sprawdza się też przy pokrywaniu farbą skosów, ażurowych ozdób czy innych załamań.

Malując dach pędzlem mamy możliwość dawkowania ilości nanoszonej farby. To ważne kiedy nie ma możliwości idealnego oczyszczenia czy odtłuszczenia powierzchni. W zależności od potrzeb zawsze można dołożyć dodatkową warstwę by poprawić stopień krycia lub wzmocnić strategiczne punkty!

Kiedy warto zdecydować się na malowanie dachu pistoletem?

Im bardziej nierówna powierzchnia, tym oczywistsze jest sięgnięcie po pistolet do malowania. Dlaczego? Ponieważ to właśnie na powierzchni chropowatej, porowatej czy zwyczajnie nierównej najtrudniej jest równomiernie nanieść farbę ręcznie. Pistolet do malowania zrobi to znacznie lepiej!

Na te technikę warto jest zdecydować się, gdy mamy do czynienia z naprawdę dużą powierzchnią. To oszczędność czasu i pieniędzy. Automatyczne narzędzie do malowania jest o wiele bardziej wydajne pod względem zużycia farby niż tradycyjne pędzle.

Minusem stosowania pistoletów jest konieczność wcześniejszego przygotowania powierzchni. Oczyszczenie oraz odtłuszczenie dachu, bez użycia do tego myjki ciśnieniowej, jest co najmniej trudne, ale konieczne jeśli zależy nam by efekty malowania były trwałe.

jackdach malowanie dachow logo
JackDach to zespół specjalistów malowania dachów, który pomoże znaleźć Ci zespół fachowców w tej dziedzinie.