Jak obliczyć powierzchnię dachu zależności od rodzaju dachówki.

Pokrycie dachowe co jakiś czas wymaga renowacji. Niezależnie od tego, czy dach postanawia się pomalować osobiście, czy zatrudnić do tego specjalistów, warto samodzielnie obliczyć jego pole powierzchni. Przede wszystkim pozwoli to na wstępne oszacowanie potrzebnej ilości farby i kosztów renowacji. Jak obliczyć powierzchnię dachu?

Rodzaje pokryć dachowych

Sposób wykonania obliczeń zależny jest od rodzaju blachy, jaka pokrywa zadaszenie domu. Wpływa to również na rodzaj pomiarów, jakich trzeba będzie dokonać. 

Blacha płaska

Ten rodzaj pokrycia jest zdecydowanie najmniej problematyczny. Zmierzyć wystarczy krawędzie, a potem je przez siebie pomnożyć. 

Wzór: szerokość * długość

Blacha trapezowa

Obliczanie powierzchni dachu z blachy trapezowej jest bardziej skomplikowane. Oprócz długości i szerokości, zmierzyć należy wysokość samej blachy.  Trzeba wyliczyć, o ile zwiększa się powierzchnia do pomalowania na 1 m2 blachy trapezowej. Przykładowo, jeśli wysokość blachy to 25 mm, na powierzchnię 1 m2 blachy trapezowej przypada ok. 1,2 m2 blachy płaskiej (rzeczywista powierzchnia do pomalowania). 

Stąd wzór: (długość * szerokość) * wyliczone wcześniej pole powierzchni płaskiej na 1 m2 blachy trapezowej 

Blacha falista i dachówkowa

W tym przypadku powierzchnia jest zawsze o 20% większa niż gdyby była to blacha płaska. 

W związku z tym wzór: (długość * szerokość) + 20%

Samodzielne obliczenie pola powierzchni dachu może przynieść wiele korzyści. Dzięki zastosowaniu się do powyższych porad zadanie nie jest trudne. 

Sprawdź nasze usługi malowania dachów

jackdach malowanie dachow logo
JackDach to zespół specjalistów malowania dachów, który pomoże znaleźć Ci zespół fachowców w tej dziedzinie.