Jak wybrać najlepszą farbę do malowania dachu?

Pokrycia dachowe są wyjątkowo narażone na szkodliwe oddziaływanie czynników atmosferycznych. Dlatego nawet przy zastosowaniu najlepszych surowców, co jakiś czas dach wymaga renowacji. Zadaszenie domu spełnia zarówno funkcję ochronną, jak i reprezentacyjną. W związku z tym, domownikom zależy nie tylko na tym, żeby dobrze spełniało swoje zadania, ale również na jego estetycznym wyglądzie. Dach pokryty popękaną farbą, na którym zauważalne są ogniska korozji nie należy do przyjemnych widoków. Również przy odświeżaniu i zmianach kolorystyki elewacji, często konieczne jest od malowanie dachówek. Jaką farbę wybrać do malowania dachu?

Farba do dachu z blachy

Często spotkać się można ze stwierdzeniem, że skoro dach jest blaszany, to można go pokryć farbą do metalu. Specjaliści zastrzegają jednak, że nie jest to dobre rozwiązanie. Zwykłe emalie ftalowe i chlorokauczukowe nie są przystosowane do radzenia sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Blachy pokrycia dachowego narażone są na duże zmiany temperatur. Pod ich wpływem na przemian wydłużają się i kurczą. Wspomniane farby do metalu nie dostosowują się do takich sytuacji, przez co ulegają pękaniu i kruszeniu. Intensywny kontakt z promieniowaniem UV również może powodować pęknięcia powłoki, jaką tworzy farba. Z kolei ciągłe narażenie na opady wiąże się z powstawaniem korozji. 

Odpowiednio dobrane farby do malowania dachów powinny przede wszystkim odznaczać się dobrymi właściwościami mechanicznymi. Bardzo istotna jest również ich przyczepność. Jednak najważniejszym w przypadku malowania pokryć dachowych jest dostosowanie się farby do zachowania blachy pod wpływem temperatury. Powłoka utworzona przez farbę powinna być przede wszystkim plastyczna. Dzięki temu, zamiast pękać, będzie kurczyć się i rozszerzać wraz z dachówkami. 

Jaką farbę wybrać?

Farba do malowania dachu powinna spełniać wszystkie wyżej wymienione wymagania. W związku z tym, najbardziej polecanymi są farby akrylowe i poliwinylowe. Dobrze chronią blachy dachowe, a ich elastyczna powierzchnia nie ulega spękaniom. Ponadto, nawet w obliczu trudnych warunków pogodowych odznaczają się wyjątkową trwałością i intensywnością koloru. 

W zależności od rodzaju, farby akrylowe różnią się sposobem aplikacji. Podczas kiedy te nawierzchniowe wymagają wstępnego użycia farby gruntującej, w przypadku gruntoemalii wystarcza jedna warstwa farby. Aby zadbać o trwałość powłoki, zaleca się dokładne przygotowanie powierzchni pod malowanie i nałożenie farby zgodnie z uwagami producenta. Należy również wybrać emalię dobrej jakości. Ponieważ powłoka farby użytej do pomalowania dachu będzie narażona na wyjątkowo trudne warunki, zaleca się wybór produktów dobrych, sprawdzonych firm. 

Utrzymywanie dachu w dobrej kondycji jest wyjątkowo istotne. W przypadku zaniedbania, większe remonty okazują się zazwyczaj bardzo kosztowne. Użycie odpowiedniej farby, która zabezpieczy blachy przed korozją i dalszym niszczeniem jest koniecznością. Ważny jest również sposób jej aplikacji, dlatego czasem warto skorzystać z usług fachowców. 

jackdach malowanie dachow logo
JackDach to zespół specjalistów malowania dachów, który pomoże znaleźć Ci zespół fachowców w tej dziedzinie.