Odtłuszczanie dachu przed malowaniem - sprawdź od czego zacząć!

Z upływem czasu nawet najtrwalsze dachy ulegają zniszczeniu. Płowiejące dachówki i mało estetyczny wygląd to nie jedyne argumenty za przeprowadzeniem konserwacji. Na powierzchni dachu pojawiają się pęknięcia z ogniskami korozji. Pod wpływem zmian atmosferycznych i zanieczyszczeń różnego rodzaju ubytki z czasem się pogłębiają, pokrycia tracą swoje właściwości i przestają chronić budynek. Jeśli dach zostanie odpowiednio odnowiony, wówczas na dłużej zachowa odporność na uszkodzenia.

Dlaczego trzeba wcześniej oczyścić dach?

Dokładne oczyszczenie dachu przed malowaniem ma podstawowe znaczenie dla efektów całej pracy. Blachę należy odtłuścić. Nie wolno przy tym zapominać o resztkach rdzy. Ich usunięcie zapobiega wtórnej korozji pod powierzchnią nowej farby.

Wszelkie zanieczyszczenia zmniejszają przyczepność nowej powłoki. Pozostawienie jakichkolwiek śladów mchu czy pleśni, złuszczeń, kurzu, osadów, resztek organicznych czy tłustych plam wpłynie na osłabienie i trwałość nowej farby. Aby nowa powłoka nie odpadała, niezbędne jest usunięcie wszystkich tych naleciałości. 

Jak odtłuścić dach przed malowaniem?

Najpierw sprawdzamy przyczepność starej farby szpachelką lub paskami taśmy samoprzylepnej, którą zrywamy szybkimi ruchami. Jeśli farba się łuszczy, zeskrobujemy ją. Służą do tej pracy mechaniczne lub ręczne szczotki druciane. Te same szczotki wykorzystujemy do likwidacji ognisk rdzy. Jeśli stara farba dobrze przywiera do podłoża, nie jest popękana, wtedy wystarczy ręcznie zmatowić ją papierem ściernym o drobnej granulacji. Do tej operacji niezbędna jest maseczka. Ostatni etap stanowi dokładne umycie powierzchni.

Sposobów na prawidłowe odtłuszczenie blachy przed malowaniem jest kilka, jednak większość z nich ma swoje wady. Zwykłe ręczne szorowanie może w tym przypadku nie wystarczyć. Zresztą domowe detergenty nie radzą sobie z warstwami zabrudzeń i zaschniętymi osadami. Na rynku istnieją specjalne rozpuszczalniki przeznaczone do odtłuszczania powierzchni przed malowaniem dachu, jak zaznaczają na opakowaniach producenci. Jednak dekarze odradzają czyszczenie szmatami nasączonymi rozpuszczalnikiem całej powierzchni dachu, ponieważ w ten sposób tylko rozmazuje się zabrudzenia. Usunięcie ich wymaga użycia szczotek nylonowych i ciepłej wody z detergentem dekarskim. Wszelką pianę jednak trzeba dokładnie spłukać, ponieważ jej pozostałości wpływają na przyczepność farby.

Czym skutecznie odtłuścić dach?

Przed malowaniem należy upewnić się, że wszystkie zeskrobane odpadki zostały usunięte z dachu a cała jego powierzchnia - odpylona. Nie można zapominać o ogniskach rdzy, osadach gromadzących się na opierzeniach, koszach dachowych czy rynnach.

Aby skutecznie przygotować dach do malowania, konieczne może być oczyszczenie go wodą pod ciśnieniem. Doskonale sprawdzi się tu myjka wysokociśnieniowa. Urządzenie takie można wykorzystać nie tylko do naniesienia na powierzchnię dachu detergentu dekarskiego w postaci aktywnej piany, ale też do wypłukania jej resztek czystą wodą pod ciśnieniem.

jackdach malowanie dachow logo
JackDach to zespół specjalistów malowania dachów, który pomoże znaleźć Ci zespół fachowców w tej dziedzinie.